Dolar : Alış : 5.6316 / Satış : 5.6417
Euro : Alış : 6.3340 / Satış : 6.3454
HAVA DURUMU
hava durumu

Manisa34°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 206 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ADI YEREL SEÇİMLER AMA ENTRİKALARI ULUSAL ÇAPTA

07 Nisan 2019 - 173 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»ADI YEREL SEÇİMLER AMA ENTRİKALARI ULUSAL ÇAPTA
ADI  YEREL SEÇİMLER AMA ENTRİKALARI ULUSAL ÇAPTA

Yerel seçimler, aylardır iliklerimize kadar işledi. Sokakta, yolda, televizyonda, internette, aklımıza gelmeyen her yeri kullandılar adeta. O kadar büyütüldü ki, sanki Dünya’nın sonu gelecek ve belediye başkanları da bunun önüne geçmenin yolunu bulacaklar. Çalışmalara ve vaatlere baktığımız zaman, şimdiye kadar elini kolunu oynatmayan başkanlar, bir anda ortalığı projeye boğuverdi. Madem bu kadar güzel projelerin vardı da niye hiç birini yapmadın diye sormazlar mı adama? Cevap vereyim aynı partidense sormazlar.

SONUNDA SEÇİMLERE DE ŞAİBE KARIŞTI

Liseye geçiş sınavı, üniversite sınavı, Kpss sınavı, askeri okullara geçiş sınavlarında soruların çalınmasından sonra yerel seçimlerde de oyların çalınmış olma ihtimali ortaya çıktı. Çalınan sorularda nasıl geleceğimiz yok edildiyse, iddia edildiğine göre çalınan oylarda da, ülkenin geleceği ve kişisel irademiz çalınmıştır. Hak ve hukukun işlemediği, kişisel hakların yendiği bu düzende milletin ne devlete olan inancı kalmıştır nede güveni kalmıştır.
Ülke olarak çok mu geriyiz diye düşünüyorum. Sınav yapıyoruz sorular çalınıyor. Maç yapıyoruz elimizde döner bıçakları, ya taraftarlardan biri ölüyor yada futbolculardan birinin kafası gözü yarılıyor. Seçim yapıyoruz evet sadece seçim yani evimizin önündeki çöplerin kimin kaldıracağını veya kaldırımları kimin temizleyeceğini seçiyoruz ama sonuçta ülke genelinde 5 ölü ve beş yüzün üstünde yaralı var. Arkadaşlar bu sadece bir seçim. Ülke olarak ne zaman düzgün ve olaysız bir iş yapacağız diye çok merak ediyorum.


YUNUSEMRE VE ŞEHZADELER NEDEN ZORLA KAZANDI?


Beş yıllık süreçte yapılan onca hizmete karşılık Yunusemre ve Şehzadelerin açık ara önde olması gereken bir seçim bekliyorduk. Devlet’in ve belediyelerin olanakları bu iki belediyenin rakipleri karşısında daha avantajlı bir durumda olmalarına rağmen farkın bu kadar az olması hatta Yunusemre’de 21 farkın çıkması Çerçi’ye soğuk terler döktürdü. Peki bu iki belediye niye seçimlerde fark atamadı? Halkın bu iki partiden beklediği icraatlar neydi? Bu konuda görüştüğüm herkes, kendilerine yapılan icraatların yetersiz olduğu konusunu gündeme getirdi. Özellikle bu iki belediye kanaatimce daha fazla sorumluluk almalı. Halktan tepki gelir diye yapılmayan her icraat, sizi bu zor durumla karşı karşıya bırakır. Unutmayın! ” Herkesi memnun etmeye çalışan birisi, hiç kimseyi memnun edemezmiş” bu anlamda her iki belediyenin de daha çok vizyonlu, bilgili, oy kaygısı gütmeden belediyenin ve halkın isteklerine cevap verebilen daha dinamik insanlara ihtiyacı vardır. Yapılan her güzel işe karşı çıkanlar elbet olacaktır. Önemli olan yapılan işin, halk tarafından gördüğü destek ve ilgidir. Bir işi 100 kişiden 70’i beğeniyorsa, geriye kalan 30 kişinin tepkisini göze alamıyorsa bu koltukları işgal etmenin de anlamı yoktur.


MÜSLÜMAN BİR ÜLKEDE İKİ TARAFTA BİRBİRİNE HIRSIZ DİYOR


İstanbul ve Ankara veya yurdun çeşitli yerlerinde seçim sonuçlarına itirazlar edildi. Bu gayet demokratik bir eylem. Ama yüzde 99’u müslüman bir ülkede her iki tarafın bir birine oyları çalmış gözüyle bakması ve hırsızlıkla itham etmesi bize yakışmıyor. Sonuçta bir seçim yapıldı ve herkes bunun sonuçlarına saygı duyması bekleniyor. Evet bu partiler için belki zor. Yaklaşık 20 yıldır İstanbul ve Ankara gibi kritik yerleri elinde bulunduran AK Parti ilk defa bu illerin elden çıkmasıyla adeta şok yaşadı diyebiliriz. Ama bu gayet demokratik bir yarış. Nitekim bu şehirleri kaybetmek Dünya’nın sonu değil. Nitekim Cumhurbaşkanı’da bunun sinyalini verdi. Nerelerde hata yapıldığını, halka kendilerini anlatamadıklarını ve değişimin sinyallerini verdi. Bu anlamda AK Parti’yi köklü değişimlerin beklediği ve yeniden bir yapılanmanın hız kazandığı beklenebilir.


SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ ANADOLU AJANSI


Bu seçimin bu kadar tartışmalara ve şaibe altında kalmasının başlıca nedeni Anadolu Ajansı’dır. Seçim gecesi oyların düzenli olarak girmesiyle yolunda giden ve tıkır tıkır işleyen sistem, bir anda yaklaşık 5 saat veri girmemesi, olayları ateşlemiş ve bu esnada da sayın Binali Yıldırım’ın çıkıp “Biz seçimi kazandık” açıklamasıyla gerginlik daha da tırmanmıştır. Bu hareketin neticesinde İmamoğlu devreye girmiş ve geriye kalan süreci bizzat idare ederek ve oyların takibini yaparak seçimin bitmediğini ve kendisinin YSK verilerine göre önde olduğunu açıklamıştır. Anadolu Ajansı da verilerin doğruluğunu teyit etmiştir.
Şimdi oylar bazı yerlerde yeniden sayılıyor. İmamoğlu, seçimi ben kazandım deyip, Anıtkabir defterini imzalıyor. Binali bey ise seçimin bitmediğini ve YSK mazbatayı kime verirse başkan o diyor. Peki bu oylar sayılıp, günün sonunda YSK kararını açıkladığını ve Binali Yıldırım’ın yani AK Parti’nin 2-3 bin oy farkla seçimi kazandığını açıkladığını düşünün. Bu senaryo nasıl bir reaksiyona sebep olabileceğini açıklayabilir misiniz? Bu süreçte kaç kişi buna inanır? Sizce ülkemizdeki seçim şeffaflığının sonunun geldiğini mi gösterir? Bu soruların cevaplarını tabi ki de önümüzdeki günlerde göreceğiz.


Şaibelerle dolu bir seçim olsa da, kazanan başkanları tebrik ediyor, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Saygılar

İlgili Terimler :
SaSoft Media