Dolar : Alış : 5.6316 / Satış : 5.6417
Euro : Alış : 6.3340 / Satış : 6.3454
HAVA DURUMU
hava durumu

Manisa34°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 206 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BAŞKAN ÇELİK, İSA ÖZDEMİR’İ YALANLADI

28 Mart 2019 - 114 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»BAŞKAN ÇELİK, İSA ÖZDEMİR’İ YALANLADI
BAŞKAN ÇELİK, İSA ÖZDEMİR’İ YALANLADI

ŞEHZADELER BELEDİYESİ 5 YILDA YÜZDE 1470 ZENGİNLEŞTİ

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, siyasi rakibi Millet İttifakı Adayı İsa Özdemir’in belediyenin mali tablosuna ilişkin gündeme getirdiği iddialara tek tek yanıt verdi. Şehzadeler Belediyesi’nin 5 yılda yüzde 1470 zenginleştiğini, 56 milyon liralık borcuna karşılık, 43 milyon TL alacağı olduğunu kaydeden Başkan Çelik, “İsa Özdemir 5 yıldır Şehzadeler Belediyesi Meclis üyesiydi ve her türlü bilgiye ulaşma imkanına sahipti. Bugüne kadar bu belediyenin maddi borcuyla ilgili neden konuşmamıştır? Bugün utanmadan, yüzü kızarmadan, insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyor.” şeklinde konuştu.

Son günlerde siyasi rakibi Millet İttifakı Adayı İsa Özdemir’in karalama kampanyası ile seçim çalışmalarını yürüttüğüne dikkat çeken Şehzadeler Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Ömer Faruk Çelik, Özdemir’in açıklamalarına karşı sessizliğini bozdu.

“KAMPANYALARI İFTİRA VE ÇAMUR SİYASETİ ÜZERİNE”

5 yıl önce, zor şartlar altında, tırnaklarıyla kazıya kazıya kurdukları Şehzadeler Belediyesi’nin bugün kendi ayakları üzerinde duran, 170 bin insana, 7-24 kesintisiz hizmet üreten, birbirinden güzel hizmetleri hayata geçiren, güçlü bir belediye haline geldiğine dikkat çeken Başkan Çelik “Bugün Manisa’ya birbirinden güzel hizmetleri kazandırmamızı, halkımızın gönüllerine girmemizi hazmedemeyenler, iftira ve çamur siyaseti üzerine kurdukları seçim kampanyalarını, yalanlarla süsleyerek, seçim öncesi yeni bir oyunun içine girmişlerdir.” şeklinde konuştu.

“ŞEFFAF BELEDİYECİLİKTEN ASLA TAVİZ VERMEDİK”

İsa Özdemir’in 5 yıldır Şehzadeler Belediyesi Meclis üyesi olduğuna ve her türlü bilgiye ulaşma imkanına sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Çelik şöyle devam etti; “Sayın İsa Özdemir, bugüne kadar bu belediyenin maddi borcuyla ilgili neden konuşmamıştır. Herkes bilsin ki; Şehzadeler Belediyesi resmi bir kurumdur. Harcadığı 5 kuruşun hesabını, gerek Sayıştay denetçileri, gerekse de kurulan denetim komisyonlarında vermektedir. Gerek Sayıştay, gerek diğer siyasi partilere mensup belediye meclis üyelerinin de üye olarak görev yaptığı denetim komisyonlarının sonuçlarında, hiçbir olumsuzluk görülmemiş, aksine her yıl Sayıştay denetçilerinden, mali tabloların doğru ve güvenilir bilgi içerdiği noktasında, olumlu raporlar alınmış sözlü olarak da belediyemize teşekkür edilmiştir. 5 yıl boyunca şeffaf belediyecilikten asla taviz vermedik. Bunun şahidi bütün Manisalı hemşerilerimdir. Denetim komisyonu başta olmak üzere belediyenin bütün komisyonlarında CHP‘nin üye verme hakkı olmamasına rağmen, biz gözlemci olarak CHP’li meclis üyelerinin de komisyonlarda görev almasını ve belediye ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmalarını sağladık. CHP’nin Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’i belediyemizle ilgili iddialarından sonra belediyede ağırlayarak, kendisine evraklar üzerinden bilgiler verdim. Kendisi de basın önünde şahsıma ve belediyemize teşekkür etti. Bundan da mı haberiniz yok.”

“ŞEHZADELER BELEDİYESİ 5 YILDA YÜZDE 1470 ZENGİNLEŞMİŞTİR”

Şehzadeler Belediyesi’nin 5 yılda yüzde 1470 zenginleştiğini dile getiren Başkan Çelik “2014 yılında kurulan Şehzadeler Belediyesi’nin o dönemdeki varlıklarının toplam bedeli 9 Milyon 900 bin TL iken, 5 yılda yüzde 1470 artarak, 156 Milyon 405 bin 393 TL ye yükselmiştir. Yani Şehzadeler Belediyesi 5 yılda yüzde 1470 zenginleşmiştir. Bu rakam tek başına Şehzadeler Belediyesi’nin 5 yıl da kat ettiği mesafeyi çok net olarak gösteriyor. Bunun yanı sıra yine Şehzadeler Belediyesi’nin kurulduğunda kasada 90-100 Milyon TL para olduğunu söylüyor. Defalarca cevap verdim. Yine söylüyorum. Değil 90 milyon, kasada 5 milyon para olduğunu ispat etsin, belediye başkanlığından ve adaylıktan istifa edeceğim. Bu kadar net konuşuyorum. Utanmadan, yüzü kızarmadan, insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyor.” dedi.

“BELEDİYENİN BORCU 56 MİLYON, ALACAĞI İSE 43 MİLYON TL”

Şehzadeler Belediyesi’nin borç ve alacak tablosuyla ilgili de bilgi veren Başkan Çelik şöyle dedi; “Şehzadeler Belediyesi’nin 100 milyon, Yunusemre Belediyesi’nin ise 110 milyon bütçesi olduğunu söylüyor. Şehzadeler Belediyesi’nin bütçesi 100 milyon fakat Yunusemre Belediyesi’nin 2019 bütçesi, 187 Milyon 310 bin TL’dir. Yunusemre Belediyesi’nin internet sitesine girip bütçesini öğrenmekten aciz olanlara veya bildiği halde vatandaşın gözünün içine baka baka yalan söyleyenlere, söylenecek söz bulamıyorum. Yine Şehzadeler Belediyesi’nin 98 milyon borcu olduğunu söylüyor. Bu da yalan. Çok net olarak ifade ediyorum ki; Şehzadeler Belediyesi’nin toplam anapara borcu 56 Milyon 536 bin 649 TL’dir. Şehzadeler Belediyesi’nin toplam alacağı ise 43 Milyon TL’dir. Borcu konuşanlar, alacakları neden konuşmuyorlar? Bu borçların tamamı devlet kontrolündeki İller Bankası aracılığı ile Şehzadelere yapılan yatırımlar için, proje karşılığında kullanılan orta ve uzun vadeli kredilerdir. Keyfi bir harcama kesinlik söz konusu değildir. Bu kredilerin onaylarında, kendisinin de meclis üyesi olarak evet oyu bulunmaktadır. Yine Şehzadeler Belediyesi’nin 5 yıllık gelirinin 500 milyon olduğunu iddia ediyor. Bu da kuyruklu bir yalandır. Şehzadeler Belediyesi’nin 5 yıllık geliri 500 Milyon TL değil, toplam 293 Milyon 529 bin 191 TL’dir.”

“BİZE İFTİRA ATACAĞINIZA, BELEDİYELERİNİZİN BORÇLARINA BAKIN”

Belediyelerin hizmet üreten kurumlar olduğunu ve borçlarının olmasının da gayet doğal olduğunu dile getiren Başkan Çelik “Yatırım yapan herkesin borçlanması gerekmektedir. En basitinden bir ev alan insan bile, uzun dönemli kredi ile borçlanarak ev sahibi olmaktadır. Yüzbinlerce vatandaşımız bu şekilde ev sahibi oluyor. Şehzadeler Belediyesi’nin de borçlanma mantığı bu şekildedir. Uzun ve orta vadeli borçlanarak, Şehzadelere yatırımlar kazandırmakta ve bu borçları bir düzen içinde ödemektedir. Ayrıca Millet İttifakı’na mensup yüzlerce belediyenin SGK Emekli Sandığı ve Vergi Dairesine milyonlarla borcu bulunurken, Şehzadeler Belediyesi’nin bir kuruşluk Vergi

SGK ve Emekli Sandığı borcu bulunmamaktadır. Millet İttifakı’na ait İzmir’in Çiğli Belediyesi’nin borcu şu an itibariyle yaklaşık 200 milyonu aşmıştır. Yine Türkiye’nin turizm geliri en yüksek belediyelerinden biri olan Millet İttifakı’nın Bodrum Belediyesi’nin borcu 284 milyon TL’dir. Yine Millet İttifakı’nın Kuşadası Belediyesinin toplam borcu 153 Milyon TL’dir. Bunun gibi yüzlerce örnek verebilirim. Siz bize iftira atacağınıza, yalanlarla bizi karalamaya çalışacağınıza gidin, önce kendi belediyelerinizin borçlarına bakın.”

İlgili Terimler :
SaSoft Media