Dolar : Alış : 5.6316 / Satış : 5.6417
Euro : Alış : 6.3340 / Satış : 6.3454
HAVA DURUMU
hava durumu

Manisa34°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 206 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HÜKÜMETE SESLENİYORUM ACİL ACİL ACİL!!

17 Mayıs 2018 - 912 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya»HÜKÜMETE SESLENİYORUM ACİL ACİL ACİL!!
HÜKÜMETE SESLENİYORUM ACİL ACİL ACİL!!

Acil acil acil!!! evet yazıma bu acil nidaları ile başlamamın sebebi tabi ki de ekonomik veriler. Bugüne kadar ülkemizde sadece Erbakan hükümeti dönemi ekonomik veriler yüzünden yıkılmadı, hatırlarsınız Erbakan hükümeti, o dönemde denk bütçe vermesine rağmen 28 şubat sürecine uğramış ve al aşağı edilmiştir. Hem de ortada hiç bir ekonomik sıkıntı yokken. Çiftçinin, emeklinin, memurun, en çok para kazandığı dönemdi bu dönem. Ama dönemin şer güçleri rahatsız oldu neden peki? çünkü bizim gibi kalkınmakta olan ülkelerin önünü kesmenin ve bizi yola getirmenin en önemli argümanı ekonomik veriler ve döviz kurları tabi bir de piyasaya verilen yüksek panikti.

Aynı senaryonun ateşi yakıldı son haftalarda, açıklanan veriler doların önlenemez yükselişi, dışa bağımlı olan borçlar, enflasyon derken iyice köşeye sıkıştırıldı Türkiye. Evet nasıl bir güç tarafından oynanıyorsa bu senaryo tam ekonominin kalbine vuruyor, sokakta ki sıradan bir vatandaşı da bir anda ekonomi uzmanı yapıveriyordu.

Unutmayalım ekonomik veriler hükümetlerin üzerinde tam bir yük, atsan atılmaz satsan satılmaz cinsinden. Şimdiye kadar ekonomik verileri kötü olan hiç bir hükümet yerinde duramadı. Hatırlayalım, 2000-2001 krizi ve Ecevit hükümeti, o kadar zor şartlarda kalmıştı ki artık memurların bile maaşlarını ödeyemez hale gelmişti de kurtarıcı olarak  Kemal Derviş getirildi. Vah o yıllar vah!!

Peki bugüne gelelim gerçekten ekonomik veriler hiç de iç açıcı değil, zaten Dünya genelinde bir ekonomik sıkıntı var, fakat bazı ülkeler kendi üretimleri ve pazarlamaları ile ayakta kalabiliyor.

Ekonominin bu kadar zor bir sürece girdiği bu dönemde bir de seçime gidilmesi ve meydanlara inilmesi işleri biraz daha karıştırıyor. Yani hükümet bu verileri açıklamakta zorlanırken muhalefet özellikle ekonomiye vurgu yaparak mevcut olan hükümeti indirmeye çalışıyor. Tabi buda onun en doğal hakkı. Sonuçta muhalefet adı üstünde.

Bu süreçten çıkmaz elbette zor ama imkansız değil. Hangi görüşten olursak olalım bu bir oyun hemde  hiç adil olmayan bir oyun.

ACİLLL hem de çok acil olarak artık hükümet meydanlarda ki tüm vaatlerinden vazgeçmeli. Hükümetin neler yaptığı ortada, bunun için hiç bir referansa ihtiyacı yok. Ak parti, tüm ekonomik kurmayları bir araya getirmeli, gerekirse eski partililerle bir araya gelinmeli ve şu kısa sürede en azından bir kaç önlem paketi acil hayata geçirilmeli ve halkın gözünde ekonominin ellerinde olduğunu göstermeli. Bundan sonra hükümeti verdiği vaatler değil, açıkladığı paketler değil, ekonomiye alacağı önlemler ayakta tutacaktır. Aksi halde eskiden beri var olan gelenek bozulmayacak, kırizle gelen bir hükümet ve yine kırizle giden bir hükümet olmaktan öteye gidemeyecektir.

Meydanlarda her türlü faaliyetlerinizi, planlarınızı, yaptıklarınızı anlatabilirsiniz bunlar belki halk nezdinde karşılık bulabilir, ama ekonomik sıkıntı varsa tüm söylenenler bir kulaktan girer diğerinden çıkar.

Artık kutuplaşmanın ötekileştirmenin bir faydası yok, kriz kapımıza dayandı artık bir olma zamanı gelmedi mi sizce? unutmayalım hepimiz bu gemide yer alıyoruz Allah korusun batarsak hepimiz gideriz.

Son olarak muhalaefet partileri hükümeti eleştirebilirler, hükümette onları ama gerçek olan şu eleştiren değil çözüm bulan kazanır bunu unutmayalım.

 

saygılarımla

İlgili Terimler :
SaSoft Media