Dolar : Alış : 5.6316 / Satış : 5.6417
Euro : Alış : 6.3340 / Satış : 6.3454
HAVA DURUMU
hava durumu

Manisa34°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 206 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SOSYAL MEDYA, FİTNE FESAT VE İFTİRA YUVASI MI?

18 Haziran 2018 - 869 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»SOSYAL MEDYA, FİTNE FESAT VE İFTİRA YUVASI MI?
SOSYAL MEDYA, FİTNE FESAT VE İFTİRA YUVASI MI?

Sosyal adrenalin yüksekliğinin en zirvesine geldiğimiz bu günlerde, siyasi söylemler ve parti liderlerinin en üst perdeden konuşmaya başladığı günlere gelmiş bulunmaktayız. Tabi seçime sayılı günler kala tansiyonun zirveye çıktığını da görüyoruz böylelikle.

Son günlerin en çılgın ve acımasız eleştirileri, şüphesiz sosyal medya hesaplarında ki paylaşımlardan geçmektedir. Yapılan eleştiriler ve saldırılar o kadar seviyesiz ve karalayıcı ki sanki bu insanlar aynı siyaset sahnesinde yer almıyor, yada bunları eleştirenler sanki hiç birbirlerinini yüzüne bakmıyorlar. Liderler, malesef seviyeyi dengede tutamadığı gibi halkın bir birine bakış açısını da etkiliyor.

Karalama ve fütursuzca yaklaşımlar o kadar ilerledi ki artık sosyal medya bir karalama ve iftira yuvası halini aldı. Nasıl olsa kimse beni bulamaz paylaş veya salla gitsin anlayışı halk olarak bizi tamamen bir birimizden koparıyor. Kimse yaptıklarının hesabını nasıl vereceğim endişesi taşımıyor. Hal böyle olunca da toplumsal kırılmalar, taraf olmalar, ve taraf olmayana dışlanmış gözüyle bakmalar kaçınılmaz oluyor.

Hemen hemen herkesin bir sosyal medya hesabı olması ve bu hesapların denetlenebilir olmaması işin suyunun çıkmasına vesile olduğu gibi, yapılan yanlış paylaşımlar halkımızın sosyoloji ve psikolojisini de olumsuz etkiliyor. Özellikle siyasi olarak hiç bir görüş ortaya atılmıyor, ve medya tamamen trollerin yönlendirmesiyle yol buluyor. Halk olarak da araştırmaya ve işin doğrusunun ne olduğunu bilmeye pek meraklı olmadığımızdan okuduğumuz bir paylaşımı hemen doğruymuş gibi hemen onu yaymaya ve paylaşmaya çalışmamız da işin cabası.

LÜTFEN SON GÜNLERDE DAHA DUYARLI OLALIM

Seçime bir kaç gün kala lütfen daha duyarlı olalım. Bu tip yalan yanlış paylaşımlara itibar etmeyelim. Paylaşanları şikayet edelim. Unutmayalım ki, bizim başka sığınacak bir ülkemiz yok. Bu geminin içinde olduğumuzu ve batarsa hepimizin batacağını asla unutmamalıyız.

Kendimizi ne olur küçük düşürmeyelim. Yaptığınız her türlü yalan paylaşımlar bir kaç saat içinde doğrusuyla karşılaştırılıyor. Yani artık sosyal medya kullanıcıları yemiyor. Tabi bu seferde doğru ve faydalı yapılan paylaşımlarda yine trollerin işidir denip halkımız tarafında hiç rağbet görmüyor.

Hiç bir zaman klavye kahramanı olmaya çalışmayalım ve kendi düşüncelerimizle ters düşmeyelim. Vatan Millet vurgusu yaparak yemediği halt kalmayan ucuz klavye delikanlılarından olmayalım.

SOSYAL MEDYADA GÖRÜŞLER VE FİKİRLER RÜZGARI ESMELİ

Artık sosyal medya da  yediğimiz yemekleri ve gezdiğimiz yerleri göstermek için değil, fikirlerimizi, görüşlerimizi, projelerimizi varsa bilgi birikimimizi paylaşmalıyız. Okuduğumuz kitapların isimleri, yazılan makalelerin özetlerinin yer alacağı bir sosyal medyayı hayal ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın projesi olan Millet kıraathanesi de bu sosyal medyaya karşı başlatılmış güzel bir adım. Tabi cep telefonlarının bu kadar yaygın olduğu bir ülkede sosyal medyadan başını kaldırıp kitap okumaya giden kaç kişi olur işte burası tam bir muamma.

ÖZEL HAYAT KALMADI

Evet özel hayat kalmadı çünkü, önceden insanların gizli ,ayıp,günah, diye ayırt ettiği yazılı olmayan fakat bizim geleneklerimizde  bulunan bazı durumlar vardı, mesela “KENDİSİ TOKKEN KOMŞUSU AÇ YATAN BİZDEN DEĞİLDİR” anlayışı vardı. Pazardan aldığı muzu gazete kağıdına saran ve komşu çocukları görmesin diyen atalarımız vardı. Oysa şimdi çarşaf çarşaf yemek resimleri paylaşılmış, gidilen deniz kenarında mayolu resimler servis edilmiş, vs.

Sözüm o ki isteyen istediğini yesin ve gezsin dolaşsın ama sosyal medya hesabı üzerinden kimseyi karalamasın. Kimseye çamur atılmasın, kimsenin gururu ile oynanmasın. Ne olur paylaş butonunu tıklarken bir değil birçok kez düşünün.

 

SAYGILAR

SaSoft Media