Dolar : Alış : 5.6316 / Satış : 5.6417
Euro : Alış : 6.3340 / Satış : 6.3454
HAVA DURUMU
hava durumu

Manisa34°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 206 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SUYA ZAMDA FIRTINA KOPARMAK

30 Kasım 2017 - 1.523 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»SUYA ZAMDA FIRTINA KOPARMAK
SUYA ZAMDA FIRTINA KOPARMAK

Gelimiş ülkelerin çalışmalarına ve hizmetlerine baktığımız zaman her şeyin bir sistem üzerine olduğunu görürsünüz. Bu o şehre, yapılacak olan hizmetten tutun ve o şehrin bütün yatırımları bir plan ve proğram üzerine kurulmuş olduğunu göreceksiniz. Tabi bu yatırımların maliyetleri ,giderleri,hizmet metodu ve ona ayrılan bütçe tüm bunları bir plan içerisinde yapıldığında kimse itiraz edemez kimse de sizi sorgulayamaz.

Bu hafta Manisa büyük şehir meclis toplantısı yapıldı. Gündemin en sıcak konusu suya yapılması planlanan zam konusu idi. Tabi ülkemizde artık zam denince toplumun hasasiyeti o kadar ortaya çıkıyor ki buna tepki vermemesi imkansız gibi bir şey.

Başkan Cengiz Ergün’ün söylediklerine bakılırsa suya yapılacak olan zam çok büyük bir maddi külfet getirmeyecek vatandaşa 3 lira civarında yansıyacak diyor. Ama tabi bu abone başına ve maskinin şu an yaklaşık olarak 600.000 abonesi mevcut 600.000*3= 1.800.000 tl ek gelir demek bu da belediye için ciddi bir rakam.

Başkan Ergün zam olmadığı takdirde yatırımların durma noktasına geleceğini ve hatta isim vererek bazı yatırımların bekleyebileceğini söyledi. Bir çırpıda hangi ileçelerin ve mahallelerin ne hizmetler alamayacaklarını saydı.

Ama bir gerçekte vardı ki tüm ülke genelinde oturmuş bir siyaset ve sistem olmadığı için bazı yatırımlar ancak zamlarla yapılabilirdi. Son zamanlarda o kadar zam gördü ki ülkemiz artık bağımlılık yaptı sanki. Su zammına tepkiler çok büyük oysa ki 3 tl gibi bir zamdan bahsediliyor. Biz sadece bir ayda petrole 4 defa zam yapıldığı, taşıt vergisinin yüzde 40 zamlar aldığını (sonra düzeltildi) unutmadık. Hele son yapılandırma paketinden alkolsüz içeceklere ve meyvalı soda, hatta enerjı içeceklerine bile vergiyi hepimiz yaşıyoruz vatandaş olarak. Onun için ben suya zam konusunda siyasi davranıldığını düşünüyorum.

Eğer köylerimizde her ev şebeke suyu içiyorsa, köylerimizde ki kanalizasyon atıkları için arıtmalar yapılacaksa, köylerden akan pis sular derelerimizi kirletmeyecek ve balıklarımızı öldürmeyecekse, uzay çağına geldiğimiz bu dönemde artık köylerde foseptik çukurun yerini modern kanalizasyonlar alacaksa, yıllardır kokusunu içimizde hissettiğimiz çöplukler moder bir arıtma tesisine dönecekse,  pis kokan dereler ıslah edilip üzerlerinde çimenler ve ciçekler açacaksa, abaone başına yansıyacak olan 3 tl lik zam bana göre çok büyük ve fırtınalar koparılcak bir rakam değil. 

Bir de tabi başkan tehdit etti diyorlar. Sosyal medyadan verilen en acımasız izlenim bu. Oysa ortada tehdit falan olmadığını herkes biliyor. Hele hele iktidar ve MHP’nin son zamanlarda bir birine yaklaşması ve birlikte hareket edileceği mesajları verlmesiyle bu tehtid etti kelimesi çok yakışıksız kalacak cinsten bence. Meclis toplantısını izledim tehdit yok ama zam olmaz ise yatırım da yok diyor. Çünkü belediye, hesaplarını ona göre yapıyor ve denk bütçe vermesiyle de ülkemizde 1. sırayı alıyor. 

Bu nedenle siyasi atışmaları bir yana bırakarak sadece zam konusunda değil siyasi partilerden bir an evvel Manisa’mızın kanayan yarası haline gelmiş trafik ve imar işlerine de aynı hassasiyeti göstermesini bekliyor ve arzu ediyoruz. Ülke olarak ateşten gömlek giydiğimiz bu dönemde, siyasi ve nefsi arzularımızı bir yana bırakıp ülkemizi saran fetö ve diğer şer güçlerin elinden nasıl kurtaracağımıza kafa yormalıyız.

saygılarımla

 

RAMAZAN DUMAN

İlgili Terimler : ,
SaSoft Media