Dolar : Alış : 5.6316 / Satış : 5.6417
Euro : Alış : 6.3340 / Satış : 6.3454
HAVA DURUMU
hava durumu

Manisa34°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 206 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YUNTDAĞINA DAİR

24 Aralık 2018 - 830 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»YUNTDAĞINA DAİR
YUNTDAĞINA DAİR

 

Manisa ve Yuntdağı 1313 yılında Saruhanoğulları beyliğinin bölgeyi fethetmesiyle bölgede Türk hakimiyeti başlamıştır. Türkmenler, 14.Yüzyıldan günümüze kadar Yuntdağında varlıklarını sürdürmüşlerdir. Anadoluya kesin olarak ne zaman geldikleri belli olmamasına rağmen 14.yy’dan itibaren var oldukları tahmin edilmektedir. 1531 ve 1575 tarihli tahrir defterlerine göre Manisa: Belen, Emlak, Palamut, Yengi, Yunddağ ve Merkez nahiyelerden oluşmaktadır. Yunddağ nahiyesine bağlı köyler; Akçaköy, Aşağı Akçaköy, Devlethan, Eğri (Üçpınar), Görzelü, Kara Burgos ve Karkın, Kaz-Alanı, Kozluca, Kurış-Apa, Küçük Karkın, Ortaca (Orta Köy), Osmancalu, Pelid-alanı (Pelitalan), Sakallu, Sekilik, Seyyid, Virancık (Örencik), Yorga, Yazıcıoğlu ve Hekim Mezraası’dır. 16. Yüzyıl Yuntdağ köylerinden bazıları halen varlığını korumaktadır.

Nitekim yuntdağ köylerinin tamamı burada bulunmamaktadır. Bir kısmı palamut nahiyesine bağlı bulunmaktadır. Yunddağ Nahiyesi Köylerinde yulaf, arpa, buğday, pirinç, üzüm, pamuk, armud, bakla, soğan sarımsak, zerdali, börülce, çavdar, darı, nohut, bostan, susam, keten gibi ürünler yetiştirilmektedir. Ayrıca bağcılık çok yaygındır. Birçok köyde de arıcılık faaliyeti görülmektedir. Kısaca tarihinden bahsettikten sonra Yuntdağından ve insanlarından bahsetmek istiyorum.

Yuntdağına doğru yola çıktığınızda yol kenarlarında çeşit çeşit kır çiçekleri, muhteşem doğa manzaraları, dağlarında hayırseverlerin aşılamış oldukları, yediğinizde tadını asla unutamayacağınız armut ve incir ağaçları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra taşlık tepeler, ot bitmez yerler susuzluğu gidermek için yapılmış göletler, kuyular ve sarnıçlar bulunmaktadır. Yuntdağında ki sarnıçların en güzeli de sivri dağında bulunan sarnıçtır. Suya ulaşabilmek için işlenmiş taşlardan bir merdiven yapılmış. Dikkat çekici bir özelliği de sarnıcın içindeki taşlarda Latince kelimeler bulunmaktadır. Burada bir yerleşim yeri de bulunmaktadır. Aigai antik kenti M.Ö. 600-700 yıllarına dayana tarihi ile bugün Gün Dağı adı verilen tepede Aiollerin kurduğu kentlerden biri. Muhtemelen sivri dağındaki bu yerleşim yeri de Aiollerin kentlerinden biri?

Göletler ise asırlardır bu kurak araziyi ve doğada kendi halinde otlamak üzere bırakılan hayvan sürülerinin su ihtiyacını gidermesi için kullanılmaktadır. Kışın yağmur sularıyla dolan göletler, yazın susuzluğunu bir nebze de olsa azaltmaya yaramaktadır. Aslında sorulması gereken soru şu: Eski yerleşim yerlerine bakıldığında genel itibariyle ırmak, dere, göl kenarlarına ve ya su kaynaklarının yakınına konumlanmışlardır. Yuntdağında ki kimi derelerin dışında böyle dört mevsim akan dere, ırmak bulunmamaktadır. Tabiatın yüzünü bu denli sert gösterdiği ve susuzluk çekildiğine göre, bu taşlık, kayalık alanları yurt tutulmasının nasıl bir açıklaması vardır?

Yuntdağ dağlık ve kırsal bir bölgenin ötesinde vatanı sahiplenişin simgesidir. Bunun yanında doğal güzelliklere sahip daha çok da insani güzellikleri yüreklerinde taşıyan insanlarla doludur.

(Feridun M.Emecen’in 16.Asırda Manisa Kazası adlı eserinden faydalanılmıştır.)

İlgili Terimler :
SaSoft Media